ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գլխավորած պատվիրակությունը՝ խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամները՝ Հայկ Կոնջորյանի ղեկավարությամբ հունիսի 3-ին հանդիպել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Ռուդոլֆ Մեխալկայի գլխավորած պատվիրակության հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Ռուդոլֆ Մեխալկան անդրադառնալով բանակցային գործընթացի հետ կապված հետագա քայլերին՝ առաջարկել է կազմակերպել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանականների հանդիպում:
Հայկ Կոնջորյանը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ ԽՎ շրջանակներում առկա արդյունավետ համագործակցությունը: Ներկայացնելով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը եւ մոտեցումները՝ պատվիրակության ղեկավարը վերահաստատել է հայկական կողմի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը: Պատգամավորն ընդգծել է, որ ցանկացած ձեւաչափով քննարկում պետք է չհակասի Մինսկի խմբի եռանախագահության քաղաքական բառապաշարին եւ համանախագահների հայտարարություններին: Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կողմնակից է հասարակություններին խաղաղության պատրաստելու նախաձեռնությանը: Միաժամանակ, Հայկ Կոնջորյանը կարեւորել է Արցախի՝ բանակցությունների սեղան վերադառնալը:

Delegation Led by Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office in Parliament
On June 3, the members of the RA NA delegation of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE PA) led by Hayk Konjoryan met with the delegation led by the Ambassador Rudolf Michalka, Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus. The interlocutors discussed issues on the Karabakh problem peaceful settlement process.
Touching upon the further steps connected with the negotiation process, Rudolf Michalka proposed to organize a meeting of the parliamentarians of Armenia and Azerbaijan.
Hayk Konjoryan highly assessed the effective cooperation existing in the frameworks of the OSCE PA. Presenting the position and the approaches of Armenia in the Karabakh conflict settlement, the Head of the delegation reaffirmed the commitment of exclusively peaceful settlement of the problem within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. The MP underlined that a discussion in any format should not contradict the political lexicon of the Minsk Group tripartite Chairmanship and the Co-Chairs' statements. According to him, Armenia is for the initiative of preparing the societies for peace. At the same time, Hayk Konjoryan highlighted the fact of Artsakh's returning to the table of negotiations.